b_200_150_16777215_00_images_DRZWI_j.jpg

Na prośbę Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "ALLENSTEIN" oraz Nadleśnictwa Orneta nasi konstruktorzy i pracownicy zaangażowali się w budowę i montaż repliki drzwi pancernych 16p7.Replika zamontowana została w jednym z bunkrów fortyfikacji „Trójkąta Lidzbarskiego”.  czytaj dalej...

Tydzień pracy nad projektem i rysunkami wykonawczymi...Ponad 200 bunkrów na odcinku ok. 35 km w „Trójkącie Lidzbarskim” spisał i naniósł na współczesną mapę numeryczną inżynier nadzoru nadleśnictwa Waldemar Ostrowski.

Odnowiony szlak fortyfikacyjny ma ok. 3,5 km. Można go pokonać w ciągu półtora godziny. Położony w Nadleśnictwie Orneta Szlak prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei. 

Tydzień ciężkiej pracy Pana Waldka...

Niemiecka linia obronna nazywana Trójkątem Lidzbarskim była pierwszym zespołem fortyfikacji zbudowanym po I wojnie światowej w Prusach Wschodnich. Powstała na początku lat 30. ubiegłego wieku i obejmowała tereny pomiędzy Malborkiem, Mrągowem i Królewcem. Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero i pobłażliwe oko Szefowej...w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte w kotle i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku.

Od trzech lat w rejonie bunkrów koło Kaszun (trasa Orneta-Lidzbark Warmiński) trwają pracę restauratorskie. Obecnie wykończona jest ścieżka edukacyjna, na której można zapoznać się z umocnieniami oraz otaczającą przyrodą. Co rocznie, w paźdzerniku organizowana jest rekonstrukcja historyczna przybliżająca widzom poszczególne epizody wojenne z tego rejonu.

 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1